Infračervená mikroskopie se submikronovým rozlišením - technika O-PTIR
Od roku 2018 zastupujeme firmu Phototermal Spectroscopy Corp, která nabízí unikátní infračervené mikroskopy s vysokým laterálním rozlišením založené na nové technice - optické fototermální infračervené spektroskopii (O-PTIR). Infračervená spektroskopie, podobně jako Ramanova spektroskopie, poskytuje informace o chemickém složení vzorku. Její nevýhodou je ale nízké laterální rozlišením vzhledem k použití infračerveného zdroje záření. Nejlepší infračervené mikrospektrometry dosahují dnes reálné laterální rozlišení přibližně 5 mikrometrů závislé na vlnové délce. Pomocí patentované O-PTIR metody lze řádově vylepšit až na úroveň 0,5 mikrometru, které je navíc spektrálně nezávislé.
O-PTIR technika nepoužívá jako zdroj širokospektrální infračervený zdroj, ale ladiltelný infačervený laser. Pokud vlnová délka IR laseru odpovídá některému z absorbčních pásů zkoumaného materiálu, dojde k absorbci energie laseru v materiálu a následné rychlé termální expanzi. Tento fototermální efekt je detekován pomocí laseru ve viditené oblasti spektra (typicky 532 nm, případně 785 nm), fokusovaného do stejného místa jako IČ laser. Protože je odezva materiálu detekována pomocí laseru ve viditelné oblasti, lze u takového mapování dosáhnout řádově lepšího laterálního rozlišení - výsledkem jsou mapy infačervených spekter s laterálním rozlišením 0.5 mikrometru. Navíc lze laser ve viditelné oblasti použít pro měření Ramanova spekter simultánně a z stejného bodu jako v případě infračervené spektroskopie. Pincip je schématicky popsán na přiloženém videu.
Vysvětlení principu optické fototermální infračervené spektroskopie (O-PTIR)
Jedná se o tzv. nepřímou infračervenou spektroskopickou techniku, která má na rozdíl o standardních "přímých" technik (klasická FTIR nebo novější QCL IČ mikroskopie) několik zásadních výhod:
- již zmíněné vysoké laterální rozlišení nezávislé na vlnové délce
- kvalita spekter srovnatelná s klasickými transmisními FTIR spektry, přestože jsou měřená v reflexním módu
- Spektra jsou na rozdíl od přímé IČ techniky nezávislá na tvaru nebo velikosti měřených částic (zásadní např. pro měření mikroplastů)
- nekontaktní technika (nevyžaduje použití ATR krystalu)
- není ovlivněná fluorescencí
- mnohem větší flexibilita v použitých substrátech a prostředích, ve kterých jsou vzorky měřené - důležité hlavně pro biologické vzorky. Lze měřit hydratované vzorky ve vodných roztocích, lze měřit vzorky na mikroskopických sklech (histologické preparáty).
Doplňující obsah
Produkty
- Souhrnný přehled
© 2025, RMI, s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing